Lanesund-Rotviksbro

Bakgrund


VA-avdelningen kommer att anlägga vatten- och spillvattenledningar mellan Lanesund och Rotviksbro. I vissa områden kommer även dagvattenledningar att läggas med.
Det finns i huvudsak tre anledningar till att kommunen vill bygga dessa VA-ledningar.
 
  • I och med IKEA:s etablering på Torp behöver äldreboendet på Åldersro rivas och ersättas med ett nytt i Rotviksbro. Dessutom finns ett behov av en förskola i området. Kommunalt VA finns relativt nära (ca 2,5 km ifrån) och det var en viktig faktor i val av plats för äldreboendet och förskolan.  
  • Trots att ingen tillsyn av avloppsanläggningarna i hela området har gjorts på länge så kan man räkna med att det finns många undermåliga avloppsanläggningar som kan förorena dricksvattenbrunnar i området.
  • Havstensfjorden är ett Natura 2000-område och det blir en positiv effekt med kommunalt VA i området för att minska belastningen av farliga näringsämnen till fjorden från befintliga avloppsanläggningar.

Utbyggnaden kommer att ske i två etapper.


Etapp 1 är klar.

Etapp 2 är utbyggnad för att ansluta resterande fastigheter norr om den allmänna vägen (ca 125 st fastigheter). Byggnationen av etapp 2 beräknas komma igång under 2011 och vara klar under 2012.

Återställ
Kontakt
Prenumerera på information
gå till tillgänglighetsdatabasen
Sidan kontrollerad 2012-04-13
Kommentera sidan Björn Jonasson
Skicka e-post    Besöksadress: Varvsvägen 1, Uddevalla    Postadress: Uddevalla kommun, 451 81 Uddevalla
Växel: 0522-69 60 00, Röststyrd växel 0522-69 70 00
Organisationsnummer: 212000-1397