
Elving Andersson, socialnämndens ordförande inviger de nya lokalerna.
Den 11 januari var det dags för invigning av den nya anhörigcentralen på Rosenhäll. Från klockan ett och framåt kom det nyfikna besökare och när det var dags för invigningsceremonin en timme senare var den stora salen full av åhörare.
Med en uppblåsbar champagneflaska invigde Elving Andersson, socialnämndens ordförande anhörigcentralen. — Det är fantastiskt roligt med så fina lokaler att driva verksamheten i. Men förutom rymligare och bättre lokaler, utvidgas också verksamheten till att även gälla anhöriga av yngre personer, inte bara anhöriga till äldre. Man har nu möjlighet att hjälpa och stötta fler, säger Elving Andersson.Karin Lundgren, arbetsterapeut på anhörigcentralen har fullt upp att svara på frågor och att ta emot gratulationer.
— Så kul att så många kommit idag, det märks att det finns ett stort intresse för det vi gör här, säger Karin. Vi har smygstartat lite, men idag går startskottet för våra anhöriggrupper och alla aktiviteter som vi planerat.
Mer information om anhörigcentralen.
Mingelbilder från invigningen:
Kommentera gärna artikeln på Facebook
och Twitter
. Du måste ha ett konto på dessa sociala medier för att kunna kommentera.