Reflex

40 procent av trafikolyckor där gående är inblandade inträffar när det är mörkt. Att använda reflexer är ett enkelt och billigt sätt att synas i mörkret, och att minska risken för att råka ut för en olycka.

Reflex räddar liv


Med en reflex syns du på ungefär 125 meters håll, om du möter en bil med halvljuset på. Utan reflexer syns du inte förrän bilen är 20-30 meter bort. På vintern och vid vått väglag är även bilens bromssträcka ofta 2-4 gånger längre.

Lågt och i rörelse


Bäst syns reflexerna om de sitter lågt och är i rörelse. Att placera reflexer långt ner på benet eller på armen är därför bra.

Reflex även på cykeln


Reflexer, lyktor och strålkastare behövs endast vid cykling i mörker. Enligt lagens andemening är det mörkt från skymning till gryning.

Var får jag tag på reflex?


Reflex kan köpas på varuhus, apotek och liknande. Dessutom kan man via olika trafiksäkerhetsorganisationer få reflex gratis!
Mer information
Mer fakta - NTFlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
gå till tillgänglighetsdatabasen
Sidan kontrollerad 2012-03-15
Kommentera sidan Yvonne Jägerbrand
Skicka e-post    Besöksadress: Varvsvägen 1, Uddevalla    Postadress: Uddevalla kommun, 451 81 Uddevalla
Växel: 0522-69 60 00, Röststyrd växel 0522-69 70 00
Organisationsnummer: 212000-1397