Fler LED-lampor i vår gatubelysning

Uddevalla kommun satsar vidare och byter ut ännu fler högtrycksnatriumlampor mot LED-lampor. Totalt kommer drygt 1000 lampor att bytas ut i år för att långsiktigt spara på energi, miljö och pengar.

Arbetet med att byta ut högtrycksnatriumlampor i gatubelysningen till LED-lampor går vidare. Investeringen i LED-lampor är kostsam men bytet ger en stor energibesparing och livslängden på lamporna är betydligt längre.

En LED-lampa håller i cirka 25 år medan lampor med högtrycksnatrium har en livslängd på cirka 4 år.

Drygt 1000 lampor byts ut under år 2023

Lampbytet startar i mitten av maj och beräknas pågå fram till sen höst. Totalt kommer drygt 1000 lampor att bytas ut på följande platser:

  • Blekevägen
  • Dalaberg (samtliga gator samt gång- och cykelvägar)
  • Fasserödsvägen
  • Fjällvägen (södra delen)
  • Helenedal (samtliga gator samt gång- och cykelvägar)
  • Helendedalsvägen (en del av vägen)
  • Hovhult (samtliga gator samt gång- och cykelvägar)
  • Lelångevägen
  • Västanvindsvägen

Arbetet utförs av Uddevalla kommuns belysningsentreprenör Uddevalla Energi Elnät AB.

Mer om LED-lampor

Dagens LED-lampor har en inbyggd nattsänknings funktion som innebär att ljusnivån sänks med 30 procent nattetid. Dessutom har LED-lamporna vitt ljus och bättre färgåtergivning som gör ljusbilden bättre och vår stad tryggare. Sedan ett antal år tillbaka används enbart LED-lampor vid Uddevalla kommuns nya byggprojekt.

Om du har frågor och funderingar om arbetet är du välkommen att höra av dig till gatuingenjör Elena Tibblin.