Buskul i Margretegärdeparken – prova den nya lekplatsen

Gunga på en groda, snurra med en blomma och ta en ta tur i den nya rutschkanan. Lekplatsen i Margretegärdeparken är klar och redo för stoj, lek och bus.

Fantasifull groda väntar på en lekkompis.

Lekplatsen i Margretegärdeparken i centrala Uddevalla har rustats upp med nya lekredskap. Unga Uddevallabor och besökare kan nu leka loss på lekställningen med rutschkana, och ta en tur i gungställningen som har både kompisgunga och babygunga.

- Det har varit otroligt roligt att få vara med och skapa en lekfull plats i centrum, säger trädgårdsingenjör Madelene Petersson.

Plats för lek och skratt

Fantasifulla snurrlekredskap och vippgungor finns också i parken liksom sandlåda och lekbord. När det behövs en paus från allt lekande finns det sittplatser med bord att pusta ut på. Det kommer också att bli mer grönska runt lekplatsen eftersom rabatten ska få nya buskar.

- Vi hoppas att Margretegärdeparken fylls av lek och skratt och önskar alla varmt välkomna, avslutar Madelene.

Gungställningen har både babygunga och kompisgunga.


Prova rutschkanan och klättra i lekställningen.