Rysliga pumpor och läskiga spöken i rondellen
Skrattande, upplysta pumpor och kusliga spöken pryder nu rondellen vid Västerlånggatan i centrala Uddevalla. Det är gatu- och parkenheten som gjort utsmyckningarna inför Halloween.

Yu-Tzu Su, Patricia Bohlin och Eva Thol Nordfelt har pyntat rondellen vid Västerlånggatan i centrum med pumpor och spöken.
I år har pumporna växt fram i odlingar hos gatu- och parkenheten, det har blivit nio rejäla pumpor som nu står i rondellen. De har gröpts ur och skurits till med läskiga leenden och ögon, och när det är mörkt ute lyser de lite extra.
Medarbetarna Patricia Bohlin, Eva Thol Nordfelt och Yu-Tzu Su från gatu- och parkenheten har jobbat med förberedelserna inför Halloween. Både stubb-spökena och de cementindränkta spökena är tillverkade av dem sedan tidigare och återanvänds i år igen.
Ha en riktigt ryslig Halloween!

Pumpor och spöken syns för bilister och andra trafikanter vid rondellen.

Pumporna har odlats fram av gatu- och parkenheten i år.
Publicerad 30 oktober 2024
Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00