Gunnar Klasson blir ambassadör för Uddevalla kommun

Vi säger stort grattis! Uddevallakännaren och bloggaren Gunnar Klasson blir Uddevallas officiella ambassadör 2025, tillsammans med fotbollsstjärnan Rebecka Blomqvist. Idag torsdag överraskades han på Gustafsberg med blommor och diplom som delades ut av kommunfullmäktiges ordförande Christina Nilsson.

en glad kvinna och man står framför en äldre tegelbyggnad

Kommunfullmäktiges ordförande Christina Nilsson överraskade Gunnar Klasson med beskedet att han blir officiell ambassadör för Uddevalla kommun 2025.

- Det är hedrande och jag är glad över utmärkelsen, men jag är fortfarande i chock, jag hade aldrig gissat detta. Det är roligt att få vara ambassadör för Uddevalla tillsammans med Rebecka Blomqvist, säger Gunnar Klasson som blev överrumplad av beskedet i en konferenssal i skolhuset på Gustafsberg.

Gunnar Klasson har under lång tid (14 år) varit förvaltande direktör för Gustafsbergsstiftelsen, fram tills 2022 då han gick i pension. Under sin tid på Gustafsbergsstiftelsen har han bland annat sett till att flera av de anrika byggnader som finns på området har renoverats, ansvarat för att hela området är välskött, samt organiserat och börjat digitalisera Gustafsbergsstiftelsens historiskt intressanta arkiv.

Lokalhistoriker och bloggare

Gunnar Klasson är mycket väl insatt i all historia som rör Gustafsberg och anlitas fortfarande för att visa upp området, byggnaderna eller för att föreläsa. Utöver detta håller han även i stadsvandringar i Uddevalla – han är lokalhistoriker och är ordförande för Uddevalla hembygdsförening sedan 1984. Gunnar är en person som gärna delar med sig av sina kunskaper och berättar anekdoter. Exempelvis håller han i berättaraftnar på Bohusläns museum. Han har också varit medförfattare tillsammans med Ulf G Eriksson till boken ”Historien om Uddevalla”.

Gunnar Klasson är även känd för sitt engagemang på sin blogg – Uddevallabloggen, där han skriver om många dagsaktuella händelser, lägger upp nytagna foton och filmer och även gör historiska återblickar. Han syns ofta i folkvimlet vid större evenemang i Uddevalla, är aktiv i föreningslivet och är någon som hörs i samhällsdebatten.

Juryns val

Gunnar Klasson är en av de två ambassadörer som juryn har valt ut bland alla de nomineringar som allmänheten lämnat in. Juryn för ambassadörspriset består av kommunfullmäktiges och kommunstyrelsens presidier.


Juryns motivering av Gunnar Klasson, officiell ambassadör för Uddevalla 2025:

”Med imponerande kunskap och stort engagemang har Gunnar Klasson hjälpt till att sprida historien om Uddevalla till både invånare och besökare. Oavsett om vi som lyssnar är Uddevallabor eller turister, unga eller gamla har han på ett underhållande sätt fångat vårt intresse och lärt oss mer om vår stad.
Han har blivit nominerad för sin arbetsinsats, sin enorma kunskap, positiva inställning och kärlek till Uddevalla och det är med stolthet och glädje vi utser Gunnar Klasson till Uddevallas officiella ambassadör 2025.”

Vi säger stort grattis till Gunnar Klasson, officiell ambassadör för Uddevalla 2025!

Uppvuxen i Uddevalla

Gunnar Klasson är född och uppvuxen i Uddevalla och arbetade som yrkesofficer på regementet I17. Därefter omskolade han sig till arkivarie och blev chef för Bohusläns Föreningsarkiv. Innan han började sitt arbete på Gustafsberg arbetade han många år som administrativ chef på Bohusläns museum.

Vill du veta mer om Uddevallas ambassadörer?

Om du vill veta mer om utmärkelsen Uddevallas officiella ambassadör kan du läsa mer på webbplatsen ambassador-uddevalla.se

Läs också Rebecka Blomqvist blir ny ambassadör för Uddevalla

Uddevallas allra första ambassadörer under 2024 har varit komikerbröderna Daniel och Emil Norberg, samt cirkusprinsessan Johanna Abrahamsson. Vill du veta mer? Läs vår tidigare nyhet: Tack för era insatser, Uddevallas ambassadörer!

en glad man med blommor och diplom i händerna

Grattis Gunnar Klasson, ambassadör för Uddevalla kommun 2025!