Så jobbar vi med skogsbruk

Vem sköter om kommunens skog? Vad ska hända i de olika skogsområdena?  Vi berättar mer om hur vi arbetar och informerar om skogsbruket i Uddevalla kommun.

Bildbyrå: Johnér

Skogen är viktig för oss i Uddevalla kommun och vårt totala skogsinnehav omfattar cirka 5 200 hektar skog.  

Under många år har aktiviteten i kommunens skogar varit ganska låg, och nu är flera områden inplanerade för skötselåtgärder. Det handlar både om avverkningar som ger kommunen intäkter, och om åtgärder som gynnar rekreation och naturvärden.

Skogsarbete i Groröd och vid Oljehamnen

I mars startar vi skogsarbeten på flera ställen i kommunen, och nu i vecka 12 börjar vi med arbeten i Groröd och i Oljehamnen.  

I Groröd kommer vi göra en plockhuggning samt gallringar där vi tar ner valda träd för att andra ska få utrymme att växa. Vi har också ett område med skog som är klar för att tas ner och där kommer vi sedan att plantera nya träd.  

Vid Oljehamnen har vi ett skogsbestånd som är mycket värdefullt på grund av den starkt hotade arten Almblombock. Här gör vi insatser helt och hållet för att främja almarna och Almblombocken.

Nära dialog med Äsperödsskolan

Vecka 13 startar vi också skogsarbeten vid Rosenhäll. Här kommer vi att göra flera olika typer av åtgärder som är anpassade för olika områden i skogen; gallringar, avverkningar och viktiga insatser för naturvården.

Skogsområdet närmast Äsperödsskolan används av lärare och elever för undervisning och här har vi en nära dialog med skolorna, så att våra åtgärder inte stör deras verksamhet. Området ner mot vindskyddet och sjön lämnas orört och vi kommer att vara mycket försiktiga vid stigar.

Läs mer om pågående och planerade arbeten

Du som är intresserad av aktuella åtgärder kan du läsa mer på webbsidan Kommunens skog under rubriken "Pågående och planerade områden". 

Där hittar du information om vad som ska göras i de olika områdena tillsammans med kartor:
Kommunens skog

Vad är målet?

Målet med vårt skogsbruk är att långsiktigt bevara markens förmåga att producera virke och att bevara den biologiska mångfalden. Skogen ska också bidra till ett rikt friluftsliv, rekreation och upplevelser.

Hur informerar vi inför skogsarbeten?

Inför vårt arbete i skogen vill vi gärna ha in kunskap om det aktuella området.  I de områden som är planerade för skogsarbeten under våren har vi flera dialogmöten med naturvårdsföreningar, skolor, orienteringsförening och andra intressenter. Syftet är att få mer kunskap om hur det aktuella området används och vilka värden som finns. Det ger oss värdefull input till vår planering av skogsarbetet.

Inför våra skogsarbeten kommer vi att informera via uddevalla.se och lappar i det aktuella området. Du är alltid välkommen att kontakta oss via Kontaktcenter om du har frågor om vårt arbete, eller om du har viktig information om området.

Vem gör vad?

Det är samhällsbyggnadsnämnden som har ansvar för att Uddevalla kommuns skogsinnehav underhålls och förvaltas. Skogssällskapet sköter om skogen på nämndens uppdrag.

- Vi i majoriteten är glada över att Skogssällskapet förvaltar den kommunala skogen. På sikt kommer både naturvärden och skogens ekonomiska värde att öka i kommunens skogar, säger Mattias Forseng som är ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.

För att kunna ta hand om skogen på ett bra sätt inventerar Skogssällskapet just nu all kommunens skog. Och med hjälp av inventeringen kommer vi att ta fram en ny skogsbruksplan för Uddevalla kommun.

Mer information om kommunens skogsbruk

Om du vill veta ännu mer om Uddevalla kommuns skogsbruk hittar du ytterligare information här på uddevalla.se:

Kommunens skog