Ansökan om skolskjuts och elevresor är öppen
Du som går i grundskolan måste alltid ansöka om skolskjuts inför varje nytt läsår. Om du går på gymnasiet och bor tillräckligt långt i från skolan så åker du med kollektivtrafiken. Läs mer om vad du behöver göra för att få koll på höstterminens resor till och från skolan.

Foto: Johnér bildbyrå, Caiaimage.
Mars är inte bara årets första vårmånad. Det är också nu som vi öppnar ansökningsperioden för skolskjuts och elevresor inför nästa läsår. Så ta reda på vad som gäller för just dig.
Elever i grundskolan
Ansök i tid – 2 maj är sista ansökningsdag
Om du är i behov av skolskjuts så behöver du skicka in en ansökan. Skolskjutsen förlängs inte automatiskt över flera läsår, utan en ny ansökan måste lämnas in för varje elev inför varje nytt läsår.
Får vi ingen ansökan, så innebär det att du som vårdnadshavare är ansvarig för att ditt barn kommer till och från skolan.
Var också noga med att göra ansökan under perioden 24 mars till 2 maj. Blir din ansökan sen, så kan vi inte garantera att du har besked om skolskjuts innan skolstarten i augusti.
Använd vår e-tjänst
Du gör din ansökan genom att använda vår e-tjänst:
Ansökan om skolskjuts inom grundskolan
Så här ser stegen i ansökningsprocessen ut:
- Du skickar in din ansökan.
- Vi handlägger din ansökan och bedömer om du har rätt till skolskjuts eller inte. Bedömningen grundar sig på Uddevalla kommuns skolskjutsbestämmelser.
- Om du har rätt till skolskjuts så sker det antingen med kollektivtrafiken eller våra skolbussar, beroende på hur förutsättningarna ser ut.
- Vi planerar skolbussarnas turer och tidtabeller utifrån de skolskjutsområden som finns, och hur behovet ser ut i de olika områdena.
Spara ditt Västtrafikkort om du går i årskurs 9
Alla elever i årskurs 9 som har busskort från Västtrafik ska spara dessa till höstterminen. Det beror på att de nuvarande Västtrafikkorten även gäller för perioden 10 augusti till 15 september.
Tidtabeller
Om du blir beviljad skolskjuts med skolbuss kommer information om hållplatser och tidtabeller att publiceras på skolskjutsportalen under vecka 32.
Blir du beviljad skolskjuts med Västtrafikkort hittar du tidtabellerna via Västtrafiks reseplanerare.
Elever på gymnasiet
Du som går på gymnasiet åker inte skolskjuts med grundskolans skolbussar. I stället kan du bli beviljad elevresa med kollektivtrafiken, och får då ett busskort från Västtrafik.
Vem behöver inte ansöka om busskort från Västtrafik?
Du som går i en gymnasieskola i Uddevalla kommun, och har mer än 6 km mellan din folkbokföringsadress och skolans tomtgräns, blir automatiskt beviljad ett Västtrafikkort.
Om du går i en anpassad gymnasieskola, och har 5 km eller mer mellan din folkbokföringsadress och skolans tomtgräns, blir du också automatiskt beviljad ett Västtrafikkort.
Ovanstående gäller dig som är folkbokförd i Uddevalla kommun. Bor du i en annan kommun så vänder du dig till din hemkommun.
Busskortet lämnas ut på skolan innan 15 september. Har man inget busskort sedan tidigare kommer ett skolstartskort att skickas hem innan skolstart.
För att mäta upp avståndet mellan din folkbokföringsadress och anvisad skola använder vi oss av geografiskt informationssystem (GIS). Till grund för beräkningen ligger de bilvägar samt gång- och cykelvägar som normalt sett är framkomliga under året, och som ger den kortaste färdvägen.
Vem behöver ansöka om busskort från Västtrafik?
Du som bor i Uddevalla kommun och som går i en gymnasieskola som ligger i en annan kommun, behöver ansöka om Västtrafikkort.
Om du bor långt ifrån en linjetrafikhållplats, eller om det inte finns någon kollektivtrafik alls, kan du ansöka om tillstånd för att åka med grundskolans skolbuss.
Du gör din ansökan via vår e-tjänst:
Ansökan om elevresor gymnasiet
Skoltaxi
Om du går i anpassad gymnasieskola och är i behov av skoltaxi måste du göra en ansökan. Du använder vår e-tjänst för att ansöka om skoltaxi:
Har du frågor?
Om du har en specifik fråga om skolskjuts är du välkommen att höra av dig till oss.
Gäller din fråga skolskjuts för grundskolan mejlar du till skolskjuts@uddevalla.se. Vi svarar på ditt mejl inom 5 arbetsdagar.
Du hittar också vanliga frågor och svar om skolskjuts i grundskolan här på uddevalla.se:
Vanliga frågor och svar om skolskjuts i grundskolan
Gäller din fråga gymnasiet hör du av dig till elevresor@uddevalla.se.Vi svarar på ditt mejl inom 5 arbetsdagar.
Du hittar också vanliga frågor och svar om elevresor på gymnasiet här på uddevalla.se:
Vanliga frågor och svar om elevresor och skolskjuts i gymnasieskolan
Prenumerera
Du kan också prenumerera på nyheter om skolskjuts, klicka på knappen ”Prenumerera” på vår samlingssida för Skolskjutsnytt. Där hittar du all information samlad på ett ställe:
Skolskjutsnytt - samlad information
Publicerad 24 mars 2025
Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00