Från försörjningsstöd till arbetsglädje på Lillesjöverket

Ali Hag Mohammed och Hussein Al-Suwejid har fått tidsbegränsad anställning som grindvakter på Lillesjöverket, tack vare ett gott samarbete mellan kommunens arbetsmarknadsavdelning och Uddevalla Energi. Deras jobb är bevis på hur företag kan ge arbetssökande en chans att komma in på arbetsmarknaden. Alla är glada över en lyckad rekrytering - och fler företag är välkomna att ta kontakt med kommunen!

fyra personer i hjälm och skyddsglasögon står på ett industriområde med en stor gul hjullastare bakom sig

Glada för ett givande samarbete - Ali Hag Mohammed, grindvakt Lillesjöverket, Robin Flink, driftchef Lillesjöverket, Mohamad Alsalem, konsulent arbetsmarknadsavdelningen och Hussein Al-Suwejid, grindvakt Lillesjöverket.

- Detta är ett lyckat exempel på hur vi i Uddevalla har lagt fokus på att stärka arbetslinjen så att ännu fler kan gå från bidragsberoende till egen försörjning, säger David Sahlsten, ordförande i arbetsmarknads- och integrationsutskottet.

Både Ali och Hussein har tidigare erhållit ekonomiskt bistånd, och har därför fått ta del av arbetsmarknadsinsats genom kommunens Arbetsmarknadsavdelning. De har praktiserat och haft en arbetsmarknadsanställning på Forshälla skola och skolans bibliotek respektive Servicecenter Fridhem. När Uddevalla Energi sökte grindvakter till Lillesjöverket kontaktade företaget Arbetsmarknadsavdelningen och frågade om de kunde få hjälp med rekryteringen.

Båda stormtrivs på Lillesjöverket

Ali och Husein blev tillsammans med fem andra arbetssökande snabbt utvalda att få komma på rekryteringsträff och intervju med Uddevalla Energi. Representanter från Arbetsmarknadsavdelningen och Arbetsförmedlingen fanns med som stöd genom hela processen. Uddevalla Energi valde att anställa Ali och Hussein och kort därefter började de arbeta på Lillesjöverket, där de båda stormtrivs. De har nu en 6 månaders tidsbegränsad anställning som grindvakter.

Deras ansvar är att kontrollerar vilka fordon som åker in på området, hjälper ankommande lastbilar att hitta rätt och har fått utbildning i att köra hjullastare vilket gör att de också kan lasta av vissa fordon.

”Jag kommer in i samhället här”

På Lillesjöverket tas sopor omhand som bränns upp för att tillverka fjärrvärme och el. Sammanlagt arbetar ett 60-tal personer på verket, och alla medarbetare samlas till dagliga morgonmöten.

-Jag känner att jag kommer in i samhället här. Alla hejar och kommer och frågar hur det är, funkar allt bra? Behöver du något? Här känner man sig som en människa, det är jättebra här på Uddevalla Energi, jag vill väldigt gärna fortsätta här, säger Hussein.

-Jag tycker det är jättebra och jag kan arbeta med allt, även sådant som andra tycker är tråkigt, inga problem, säger Ali.

Få in människor i arbete

Uddevalla Energi är mycket nöjda med rekryteringen och ser det som en del i sitt samhälleliga ansvar att anställa personer som står utanför den ordinarie arbetsmarknaden. Att få in människor i arbete.

-Vi är väldigt positiva till det här samarbetet med kommunens arbetsmarknadsavdelning. Det har varit en otroligt smidig rekrytering. Och vi tycker Ali och Hussein har en härlig inställning, de är positiva, ställer upp, hjälper till med allt och vill lära sig nytt. De är intresserade och duktiga killar, säger Robin Flink, driftchef på Lillesjöverket.

”Hoppas fler företag vill ta chansen”

Kommunens arbetsmarknadsavdelning tillsammans med arbetsförmedlingen jobbar aktivt med att få fler företag att anställa personer som är arbetssökande. De kan erbjuda stöttning till företag vid rekryteringen och fortsätta vara kontaktpersoner under pågående anställning. De kan ge tips till företag om vilka olika anställningsstöd det finns att få.

-Vi hoppas att fler företag vill ta den här chansen. Vi säkerställer att det blir en bra matchning mellan vilka kompetenser de söker och vilka kunskaper våra arbetssökande har. Vi samarbetar också med Arbetsförmedlingen i detta. Det är fantastiskt när vi ser våra arbetssökande få en vanlig anställning, säger Mohamad Alsalem, konsulent arbetsmarknadsavdelningen.

Är ditt företag intresserat av att anställa någon som står utanför den ordinarie arbetsmarknaden?

Kontakta gärna

Mohamad Alsalem, konsulent arbetsmarknadsavdelningen, telefon 0522-69 58 10, e-post mohamad.alsalem@uddevalla.se

Ali Hag Mohammed och Hussein Al-Suwejid

Hussein Al-Suwejid och Ali Hag Mohammed hade tidigare arbetsmarknadsanställning på Servicecenter Fridhem respektive Forshälla skola och skolans bibliotek. Hussein arbetade bland annat med skogsarbete och utomhusskötsel, Ali var skolvärd och fick hjälpa elever välja böcker, låna ut böcker och hantera återlämning i skolbiblioteket. Nu stormtrivs de båda i arbetet som grindvakter på Lillesjöverket.