Två nya förvaltningschefer i Uddevalla kommun

Anna Jonsson kommer att leda förskole- och grundskoleförvaltningen medan Helene Evensen får ansvar för utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen.

Vid årsskiftet blir det förändringar i Uddevalla kommuns nämndsorganisation. Då får förskolan och grundskolan en egen nämnd, medan utbildnings- och arbetsmarknadsfrågorna samlas i en annan nämnd.

Kommunfullmäktige fattade beslut om förändringen i mitten av juni och mer information finns i nyheten Uddevalla kommun får en ny nämnd - Uddevalla kommun.

Rekryteringarna klara

Varje nämnd kommer att ha en egen förvaltning och nu är det klart att Anna Jonsson och Helene Evensen blir förvaltningschefer.

- Jag är glad att vi nu har kommit i mål med rekryteringarna av de chefer som skall leda de nya förvaltningarna. Intresset har varit stort med många kvalificerade kandidater. Det vittnar om att Uddevalla kommun är en attraktiv kommun att arbeta i, säger kommunstyrelsens ordförande Martin Pettersson.

Båda två startar sina nya uppdrag den 1 januari 2026 i samband med att den nya nämndsorganisationen blir verklighet.


Anna Jonsson - förskole- och grundskoleförvaltningen

Anna arbetar redan i Uddevalla kommun och är idag tillförordnad förvaltningschef för barn och utbildningsförvaltningen.

Hon har en gedigen bakgrund som grundskolelärare, rektor, verksamhetsstrateg och planeringschef. Anna fortsätter som tillförordnad förvaltningschef i höst till dess att den nya organisationen är på plats.

- Jag är jätteglad att jag får fortsatt förtroende att leda en viktig verksamhet i Uddevalla kommun. Ser framemot mot de samarbetsmöjligheter som finns med andra förvaltningar tack vare den nya socialtjänstlagen. Tillsammans kan vi skapa goda förutsättningar för barn och unga i Uddevalla, säger Anna.

Förvaltningen hör till förskole- och grundskolenämnden som kommer att omfatta:

  • Förskola
  • Grundskola

Anna Jonsson


Helene Evensen - utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen

I dagsläget är Helene chef för miljö- och byggförvaltningen i Strömstads kommun. Hon har tidigare arbetat som förvaltningschef för barn- och utbildning i samma kommun.

På hennes meritlista finns också roller som utvecklingschef, näringslivschef och marknadschef.

- Det ska bli oerhört spännande att få vara med i arbetet med att starta upp en ny förvaltning och nämnd. Jag ser fram emot att tillsammans med förvaltningens medarbetare och nämnd vidareutveckla arbetet som pågår med att förbereda unga och vuxna för ett framtida arbetsliv eller studier, säger Helene.

Förvaltningen är kopplad till utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden som kommer att omfatta:

  • Gymnasieskola
  • Vuxenutbildning
  • Arbetsmarknad
  • Försörjningsstöd och etablering

Helene Evensen

Uppdaterad 3 september 2025

Publicerad 22 augusti 2025