Enklare att få stöd vid missbruk

Från och med 1 oktober har det blivit enklare att få stöd för att ta sig ur ett beroende eller missbruk. Det krävs inte längre någon utredning eller beslut för att få hjälp av Fenix beroendestöd.

Bildbyrå: Johnér

Vuxen- och beroendeenheten i Uddevalla har tagit ett viktigt steg för att göra det möjligt att få snabbare hjälp.

Fenix beroendestöd ges nu utan behovsprövning, vilket innebär att man inte måste genomgå en utredning och vänta på beslut.

– Det här betyder kortare väntetider, minskad stress och fler möjligheter att få hjälp när det behövs som mest, säger Shanaz Gader, enhetschef.

Individuellt anpassat stöd

Fenix beroendestödsteam består av erfarna behandlingssekreterare som erbjuder individuellt anpassat stöd. Här får man två kontaktpersoner som man planerar stödet tillsammans med.

Det kan till exempel handla om:

  • Att få kontroll på ett missbruk och dess konsekvenser
  • Att bli nykter eller drogfri
  • Att komma igång med sysselsättning och rutiner
  • Att bygga nätverk och skapa stabilitet i vardagen

Vem kan få stöd?

Stödet vänder sig till vuxna från 20 år som har ett skadligt bruk eller beroende av alkohol, narkotika eller andra beroendeframkallande medel, och som saknar social förankring.

Den som vill kan fortfarande välja en formell behovsprövning. Den kan bland annat ge en mer detaljerad analys av behoven och möjlighet att överklaga beslutet.

Ny socialtjänstlag gör det möjligt

Förändringen är en följd av den nya socialtjänstlagen, som ger bättre förutsättningar att kunna erbjuda insatser utan behovsprövning.

Målet är att skapa en socialtjänst som är mer tillgänglig, flexibel och förebyggande – så att fler får rätt stöd innan problemen växer.

Kontakt

Kontakta Kontaktcenter på 0522-69 60 00 eller kommunen@uddevalla.se för att bli kopplad till Fenix beroendestödsteam.