Premiär för stjärnmärkning inom demens på LSS-boende
Gruppbostäderna på Tant Bruns väg är först i Uddevalla kommun med att bli stjärnmärkta inom demens och åldrande. Nu stärks kunskaperna för att bättre kunna stötta personer med funktionsnedsättning som blir äldre.

Personalen på Tant Bruns gruppbostäder har utbildat sig inom demens och åldrande.
Personer som bor i LSS-gruppbostäder lever idag längre än tidigare. Det ställer nya krav på stöd och omsorg, särskilt när åldrande och demenssjukdomar blir en del av vardagen. På Tant Bruns väg har både chefer och medarbetare tagit ett gemensamt kliv framåt.
- Vi såg ett tydligt behov av att utveckla vår kompetens. Våra boende kan förändras med åren och då måste också vårt arbetssätt göra det, säger Rose-Mari Larsdotter, enhetschef för gruppbostäderna på Tant Bruns väg.
Första generationen som åldras
Verksamhetspedagogen Åsa Carlsson hittade en utbildning via Svenskt Demenscentrum, särskilt framtagen för LSS-verksamheter. Fokus låg på att skapa långsiktig förändring och att låta kunskapen leva vidare i det dagliga arbetet.
- Dagens brukare är den första generationen inom vår målgrupp som blir så här gamla. Det kräver nya sätt att tänka för att kunna ge rätt stöd, säger Åsa.
Alla LSS-boenden satsar
Det beslutades att samtliga LSS-boenden ska genomföra utbildningen och arbeta mot att bli stjärnmärkta. Medarbetare från olika enheter har därför utbildats tillsammans, något som också lett till värdefullt erfarenhetsutbyte.
Utbildningen kombinerar webbkurser, reflektionsträffar och praktiska uppgifter. Teori varvas med konkreta verktyg, till exempel hur måltider och vardagsrutiner kan anpassas när behoven förändras med åldern.
Ett arbete som fortsätter
För att bli stjärnmärkt krävs att minst 80 procent av medarbetarna, inklusive enhetschef, genomför hela utbildningen och använder metoderna i praktiken. Men certifieringen är ingen slutpunkt.
För att behålla stjärnmärkningen behöver verksamheten bland annat arbeta med ett nytt fokusområde varje år och säkerställa att nyanställda får utbildning.
– Stjärnmärkningen har gett oss ännu bättre förutsättningar att arbeta personcentrerat. Det här borde vara en basutbildning för alla, säger Rose-Mari Larsdotter.
Fakta / Stjärnmärkning och LSS
Vad är Stjärnmärkt LSS?
Det är en utbildningsmodell som tagits fram av Svenskt Demenscentrum. Den ger grundläggande kunskap om åldrande och demenssjukdom vid intellektuell funktionsnedsättning och verktyg för att arbeta personcentrerat.
Vilka omfattas av LSS?
LSS omfattar tre grupper. Grupperna består av personer med
- intellektuell funktionsnedsättning, autism eller autismliknande tillstånd
- betydande och bestående begåvningsmässig funktionsnedsättning efter hjärnskada i vuxen ålder föranledd av yttre våld eller kroppslig sjukdom
- andra varaktiga fysiska eller psykiska funktionsnedsättningar som uppenbart inte beror på normalt åldrande, om de är stora och förorsakar betydande svårigheter i den dagliga livsföringen och därmed ett omfattande behov av stöd eller service.
Publicerad 22 januari 2026

Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00