Uddevalla firade körbärsblommornas ankomst med Japans ambassadör
Uddevalla kommun firade i helgen körsbärsblommornas ankomst i Göteborg tillsammans med Japans ambassadör i Sverige, Mizukoshi Hideaki. Högtiden Hanami, då körsbärsträden blommar, är en av de viktigaste årliga högtiderna i Japan.

Ing-Marie Lagnéus, samordnare vänortsutbyte, Mizukoshi Hideaki, Japans ambassadör, Christina Nilsson, ordförande för kommunfullmäktige och vänortskommittén, Peter Forsell, generalkonsul, Selena Seguel, Uddevalla gymnasieskola.
Den kortlivade körsbärsblomman ses som en symbol för och påminnelse om det korta och vackra men förgängliga livet. Körsbärsblomman har dyrkats sedan urminnes tider och är Japans inofficiella nationalblomma.
Christina Nilsson, ordförande i kommunfullmäktige och i vänortskommittén, samt Ing-Marie Lagnéus, samordnare för vänortsutbytet och Selena Seguel, lärare i japanska från Uddevalla gymnasieskola var alla inbjudna att fira körsbärshögtiden tillsammans med Japans ambassadör och andra inbjudna gäster från bland annat näringsliv och skola. Firandet genomfördes på Hotel Riverton i Göteborg där även Peter Forsell, Japans generalkonsul i Göteborg, närvarade.
Mångårigt samarbete med vänorten Okazaki
Inbjudan till det högtidliga firandet hänger samman med Uddevallas mångåriga samarbete med vänorten Okazaki i Japan och de återkommande utbyten som sker mellan kommunerna. Uddevalla och Okazaki firar 60 år av vänskapliga samarbeten 2028.
- Det är en ära att vi fick möjlighet att träffa Japans nya ambassadör i Sverige samt delta i firandet av Hanami, vi är mycket glada för detta. Det utgör en möjlighet för fortsatt gott samarbete mellan Okazaki och Uddevalla, bland annat med digitala språkutbyten och utbyten kopplade till Ung Företagsamhet inom Uddevalla gymnasieskola, säger Ing-Marie Lagnéus, samordnare för vänortsutbytet och lärare på Uddevalla gymnasieskola.

Musikuppträdande under firandet av Hanami.
Uppdaterad 23 april 2026
Publicerad 21 april 2026

Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00