Skien inspirerades av Uddevallas kultur- och föreningssatsningar
Uddevallas satsningar på Kulturstråket, det nya stadsbiblioteket och stödet till unga väckte intresse när en delegation från norska Skien besökte kommunen i veckan. Besöket är en del av Nordens längsta vänortssamarbete.

Från vänster: Torun Merete Olsen Wernberg Caroline Wahlström Kerstin Karlsson, Frederike Schökel, Ingrid Betten, Christina Nilsson, Rune J Eide, Louise Åsenfors, Eivind Löberg, Lene Borvik Larsen, Tom-Erik Lönneröd och Andréa Kihl.
Under två dagar fick representanterna från Skien ta del av Uddevallas arbete inom bland annat kultur, föreningsliv, demokrati och stadsutveckling. Programmet innehöll bland annat besök på Kulturstråket, Rimnersområdet och det nya stadsbiblioteket. Även kommunens arbete för att stärka ungas delaktighet och möjligheter genom olika projekt och stödformer presenterades.
– Vänortssamarbetet är en viktig del av vårt internationella arbete. Genom att mötas och dela erfarenheter kan vi utveckla våra verksamheter och samtidigt stärka de nordiska banden, säger Christina Nilsson, ordförande i kommunfullmäktige.
"Mycket inspiration"
Skien och Uddevalla är kommuner med liknande storlek och utmaningar. Det handlar om bland annat om ett levande centrum men också stöd till unga och föreningar. Just därför blev erfarenhetsutbytet särskilt värdefullt för den norska delegationen.
– Vi har redan fått mycket inspiration från Uddevallas sätt att arbeta. Det gäller inte minst satsningarna på Kulturstråket och det nya stadsbiblioteket, men också hur kommunen utvecklar stödet till föreningslivet, säger Rune Jostein Eide från Skien kommun.
"Giraffstödet tar vi med oss till Skien"
Ett område som väckte särskilt intresse var Giraffstödet, som hjälper unga att genomföra egna projekt och arrangemang.
– Giraffstödet är ett exempel på något som fångade vårt intresse. Det handlar inte bara om ekonomiskt stöd till unga, utan också om vägledning, hjälp och uppföljning. Det verkar vara ett smart sätt att använda både resurser och kompetens, och det är något vi vill ta med oss hem till Skien, säger Rune Jostein Eide.
Besöket genomfördes inom ramen för det nordiska vänortssamarbetet, som ger kommunerna möjlighet att dela erfarenheter, inspireras av varandras lösningar och utveckla verksamheterna tillsammans.
Fakta: Uddevalla - en del av Nordens äldsta vänortskedja
- Uddevalla ingår i ett nordiskt vänortssamarbete tillsammans med Skien (Norge), Thisted (Danmark), Loimaa (Finland) och Mosfellsbær (Island).
- Syftet är att stärka kontakterna mellan kommunerna och skapa möjligheter att dela kunskap, erfarenheter och idéer.
- Samarbetet omfattar bland annat kultur, utbildning, demokrati, föreningsliv och samhällsutveckling.
- En viktig del av samarbetet är ungdomsutbyten där elever från vänorterna får träffas och ta del av varandras vardag och kultur.
- Uddevalla har även ett vänortssamarbete med Okazaki i Japan.
Publicerad 9 september 2026

Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00