IT och cybersäkerhet
Hur kan du som privatperson skydda dig?
Att skydda sin information mot cyberangrepp är mycket viktigt.
IT-attacker förutsätter att en angripare har hittat ett säkerhetshål. Men du skyddar både din egen information och bidrar till samhällets motståndskraft mot cyberangrepp genom några enkla åtgärder:
- Installera säkerhetsuppdateringar på din telefon, dator och andra enheter så fort det är möjligt.
- Var vaksam mot försök till nätfiske och försök att plantera skadlig kod, till exempel via webbsidor eller länkar i e-mejl eller sms.
- Skydda din e-legitimation.
För mer information för dig som privatperson hänvisas du till mcf.se (Myndigheten för civilt försvar).
Vad kan företag och organisationer göra?
Det är viktigt företag och andra organisationer att ha en plan B för sin verksamhet, säkerställa sin cyberhygien och se över säkerhetsskyddet.
Läs aktuell information om cyberhygien, rapportering av IT-incidenter och säkerhetsskydd på ncsc.se (Nationellt cybersäkerhetscenter).
För dig som arbetar inom organisationen Uddevalla kommun
Uddevalla kommuns IT-avdelning arbetar kontinuerligt med att stärka teknik och rutiner inom IT och cybersäkerhet för kommunens verksamheter. Kommunen har idag en hög teknisk nivå och kompetens inom området. Uddevalla kommuns IT-avdelning och Enheten för trygghet och samhällsskydd har en god samverkan inom säkerhetsområdet.
Mer information för anställda finns på Inblicken.
Kontakt gällande Uddevalla kommuns IT-säkerhet:
Roger Granat, avdelningschef IT-avdelningen
+46 522‑69 70 77
roger.granat@uddevalla.se

Eller kontakta oss
Kommunen@uddevalla.se
0522-69 60 00