Vigselförrättare

Här presenterar vi våra vigselförrättare i Uddevalla kommun.

Louise Åsenfors (S)

Utbildad förskollärare men just nu tjänstledig från Öppna Förskolan i Uddevalla för politiska uppdrag. Var vigselförrättare 2010 och tycker det är fantastiskt roligt att åter få möjlighet att få förena människor genom vigseln. 
Telefon: 070-200 99 99
E-post: louise.asenfors@uddevalla.se

Louise Åsenfors

Louise Åsenfors

Evy Gahnström

Förskollärare med hjärtat hos barnen. Har varit vigselförrättare under många år och haft glädjen att dela denna speciella stund med många par.
Telefon: 076-769 61 02 
E-post: ewygahnstrom@gmail.com

Evy Gahnström

Evy Gahnström

Camilla Josefsson (M)

Sjuksköterska sedan många år tillbaka, arbetar numera som enhetschef. Är politiskt aktiv i kommunen sedan 2007, främst i socialnämnden men även andra uppdrag.
Telefon: 070-407 43 44.
E-post: camilla.josefsson@uddevalla.se

Camilla Josefsson

Camilla Josefsson

Lars Olsson (UP)

Glad 40+ undersköterska som gör sin första mandatperiod i Uddevalla. Har varit politiskt aktiv i många år. Född och uppvuxen i Lane-ryr, bor nu i Uddevalla. Har även hunnit att bo tolv år i Vänersborg. Möten med människor är bland de roligaste som finns, men även fotboll och rock n roll.
E-post: lars.olsson@uddevalla.se

Lars Olsson

Lars Olsson

Maud Hagelberg (C)

Tidigare arbetat som distriktssköterska och medicinskt ansvarig sjuksköterska. I dag en aktiv pensionär främst med inriktning mot bistånd i nordvästra Kenya och i stöttande av ett barnhem för gatupojkar i Kampala i Uganda.

Telefon: 070-395 40 97
E-post: maud.hagelberg@gmail.com

Maud Hagelberg

Maud Hagelberg

Ralph Steen (L)

Tidigare arbetat som rektor och lärare på Agnebergsgymnasiet. Fil mag. i samhällsämnen. Har varit ordförande och andre vice ordförande i kommunfullmäktige. Intresserad av utbildnings och internationella frågor samt havet. 
Telefon: 070-160 78 03
E-post: ralph.steen@uddevalla.se

Ralph Steen

Ralph Steen

Magnus Jacobsson (KD)

Riksdagsledamot sedan 2018. Tidigare aktiv politiker i Uddevalla kommun bland annat som kommunalråd och nämndsordförande..
Telefon: 070-255 11 69
E-post: magnus.jacobsson@riksdagen.se

Magnus Jacobsson

Magnus Jacobsson

Kjell Grönlund (MP)

Tidigare arbetat som psykolog och även varit aktiv inom politiken i Uddevalla. Har varit förste vice ordförande i kommunfullmäktige och barn och utbildningsnämnden. Var vigselförrättare mellan åren 2003 och 2006. Idag en aktiv pensionär.
Telefon: 073-913 44 20
E-post: kjell.gronlund@telia.com

Kjell Grönlund

Kjell Grönlund

Stefan Eliasson (SD)

Hans första mandatperiod i alla bemärkelser. Han kör mc,håller på med tävlingsskytte och jobbar som byggledare. Han hoppas få dela mångas lyckliga dag i kärlekens tecken.
Telefon: 073-364 66 11
E-post: stefan.p.eliasson@uddevalla.se

Stefan Eliasson

Stefan Eliasson

Gunnar Klasson

En kulturpersonlighet, född 1945. F.d officer och arkivchef, som jobbat
många år på Bohusläns museum. Idag förvaltningsdirektör på Gustafsbergsstiftelsen. Uddevallahistoriker, Uddevallabloggare, sitter i flera styrelser bland annat Bohusläns museum och Hembygdsföreningen.
Telefon: 070-735 64 88
E-post: gunnar.klasson@gmail.com 

Gunnar Klasson

Gunnar Klasson

Carina Johansson

F.d. förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen i Uddevalla kommun.
E-post: carina.r.johansson@gmail.com

Carina Johansson

Carina Johansson

Kontakt

Kontaktcenter Uddevalla kommun, +46 522‑69 60 00

kontaktcenter@uddevalla.se

 

Eller kontakta oss

Telefonikon

0522-69 60 00