Vigselförrättare

Här presenterar vi våra vigselförrättare i Uddevalla kommun. Du får gärna ha förslag på vem du vill ha som vigelsförrättare.

Alf Gillberg

Alf Gillberg

Alf Gillberg (S)

F.d. bostadspolitisk utredare på Hyresgästföreningen, född 1952. Politiskt aktiv sedan tonåren, kommunalpolitiska uppdrag sedan 1976. Ordförande i kommunfullmäktige, ordförande i Uddevalla Omnibus med flera uppdrag. Sjunger och spelar gärna.
Telefon 0522-69 61 04.
E-post: alf.gillberg@uddevalla.se

Evy Gahnström

Evy Gahnström

Evy Gahnström (V)

Tjänstledig förskolechef med hjärtat hos barnen, sedan 1 januari 2015 kommunalråd. Har tidigare varit vigselförrättare och har haft glädjen att dela denna speciella stund med många par. Telefon 0522-69 61 02.
E-post: evy.gahnstrom@uddevalla.se

Moa Brynnel

Moa Brynnel

Moa Brynnel (MP)

Medicine magister och frilansande legitimerad röstlogoped. Leder röstverkstäder, kurser i folklig sång och kulning. Engagerad i miljöpolitiken och aktiv kärnkraft-kärnvapenmotståndare. Telefon 0522-850 22.
E-post: rosanna.roest@telia.com

Camilla Josefsson

Camilla Josefsson

Camilla Josefsson (M)

Arbetar som sjuksköterska sedan många år tillbaka. Är politiskt aktiv i kommunen sedan 2006, främst i socialnämnden men även andra uppdrag. Telefon 070-407 43 44.
E-post: camilla.josefsson@uddevalla.se

Maud Hagelberg

Maud Hagelberg

Maud Hagelberg (C)

Tidigare arbetat som distriktssköterska och medicinskt ansvarig sjuksköterska. I dag en aktiv pensionär främst med inriktning mot bistånd i nordvästra Kenya och i stöttande av ett barnhem för gatupojkar i Kampala i Uganda. Telefon 0522-66 80 47.
E-post: maud.hagelberg@telia.co

Magnus Jacobsson

Magnus Jacobsson

Magnus Jacobsson (KD)

Fil. kand. historia. Född 1968. Kommunpolitiker sedan 1998. Förbundsordförande för Kristdemokratiska Ungdomsförbundet 1996-1999. Riksdagsledamot 1998-2002.
Telefon 070-255 11 69. E-post:magnus.jacobsson@uddevalla.se

Ralph Steen

Ralph Steen

Ralph Steen (L)

Tidigare arbetat som rektor och lärare på Agnebergsgymnasiet. Fil mag. i samhällsämnen. Nu andre vice ordförande i kommunfullmäktige och vänortskommitten. Intresserad av utbildnings och internationella frågor samt havet.  Telefon 0522-69 61 06.
E-post: ralph.steen@uddevalla.se

Gunnar Klasson

Gunnar Klasson

Gunnar Klasson

En kulturpersonlighet, född 1945. F.d officer och arkivchef, som jobbat
många år på Bohusläns museum. Idag förvaltningsdirektör på Gustafsbergsstiftelsen. Uddevallahistoriker, Uddevallabloggare, sitter i flera styrelser bland annat Bohusläns museum och Hembygdsföreningen. Telefon 070-735 64 88 E-post: gunnar.klasson@gmail.com 

Katarina Hansson

Katarina Hansson

Katarina Hansson

Tidigare arbetat som lärare och rektor i Trollhättan idag förvaltningschef i Uddevalla kommun på kultur och fritid. Telefon 0522-69 64 28 E-post: katarina.g.hansson@uddevalla.se  

Kontakt

Kontaktcenter Uddevalla kommun, +46 522‑69 60 00

kontaktcenter@uddevalla.se

 

Eller kontakta oss

Telefonikon

0522-69 60 00