Vigselförrättare

Här presenterar vi våra vigselförrättare i Uddevalla kommun.

Elving Andersson (C)

Ordförande i Uddevalla kommunfullmäktige. Mångårigt politiskt arbete på olika positioner, bland annat som ledamot i Sveriges Riksdag ett antal år. Boende i Lane-Ryr.. 
E-post: elving.andersson@uddevalla.se

Elving Andersson

Elving Andersson

Louise Åsenfors (S)

Utbildad förskollärare men just nu tjänstledig från Öppna Förskolan i Uddevalla för politiska uppdrag. Var vigselförrättare 2010 och tycker det är fantastiskt roligt att åter få möjlighet att få förena människor genom vigseln. 
E-post: louise.asenfors@uddevalla.se

Louise Åsenfors

Louise Åsenfors

Evy Gahnström

Förskollärare med hjärtat hos barnen. Har varit vigselförrättare under många år och haft glädjen att dela denna speciella stund med många par.
E-post: ewygahnstrom@gmail.com
Tel: 076-769 61 02

Evy Gahnström

Evy Gahnström

Camilla Josefsson (M)

Sjuksköterska sedan många år tillbaka, arbetar numera som enhetschef. Är politiskt aktiv i kommunen sedan 2007, främst i socialnämnden men även andra uppdrag.
E-post: camilla.josefsson@uddevalla.se

Camilla Josefsson

Camilla Josefsson

Lars Olsson (UP)

Glad 40+ undersköterska som gör sin första mandatperiod i Uddevalla. Har varit politiskt aktiv i många år. Född och uppvuxen i Lane-ryr, bor nu i Uddevalla. Har även hunnit att bo tolv år i Vänersborg. Möten med människor är bland de roligaste som finns, men även fotboll och rock n roll.
E-post: lars.olsson@uddevalla.se

Lars Olsson

Lars Olsson

Ralph Steen (L)

Tidigare arbetat som rektor och lärare på Agnebergsgymnasiet. Fil mag. i samhällsämnen. Har varit ordförande och andre vice ordförande i kommunfullmäktige. Intresserad av utbildnings och internationella frågor samt havet. 
E-post: ralph.steen@uddevalla.se

Ralph Steen

Ralph Steen

Magnus Jacobsson (KD)

Riksdagsledamot sedan 2018. Tidigare aktiv politiker i Uddevalla kommun bland annat som kommunalråd och nämndsordförande..
E-post: magnus.jacobsson@riksdagen.se

Magnus Jacobsson

Magnus Jacobsson

Kjell Grönlund (MP)

Tidigare arbetat som psykolog och även varit aktiv inom politiken i Uddevalla. Har varit förste vice ordförande i kommunfullmäktige och barn och utbildningsnämnden. Var vigselförrättare mellan åren 2003 och 2006. Idag en aktiv pensionär.
E-post: kjell.gronlund@gmail.com

Kjell Grönlund

Kjell Grönlund

Stefan Eliasson (SD)

Hans första mandatperiod i alla bemärkelser. Han kör mc,håller på med tävlingsskytte och jobbar som byggledare. Han hoppas få dela mångas lyckliga dag i kärlekens tecken.
E-post: stefan.p.eliasson@uddevalla.se
Tel: 073-364 66 11

Stefan Eliasson

Stefan Eliasson

Gunnar Klasson

En kulturpersonlighet, född 1945. F.d officer och arkivchef, som jobbat
många år på Bohusläns museum. Idag förvaltningsdirektör på Gustafsbergsstiftelsen. Uddevallahistoriker, Uddevallabloggare, sitter i flera styrelser bland annat Bohusläns museum och Hembygdsföreningen.
E-post: gunnar.klasson@gmail.com 

Gunnar Klasson

Gunnar Klasson

Carina Johansson

F.d. förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen i Uddevalla kommun.
E-post: carina.r.johansson@gmail.com

Carina Johansson

Carina Johansson

Kontakt

Kontaktcenter Uddevalla kommun, +46 522‑69 60 00

kontaktcenter@uddevalla.se

 

Eller kontakta oss

Telefonikon

0522-69 60 00