Vigselförrättare

Här presenterar vi våra vigselförrättare i Uddevalla kommun. Du får gärna ha förslag på vem du vill ha som vigselförrättare.

Louise Åsenfors (S)

Utbildad förskollärare men just nu tjänstledig från Öppna Förskolan i Uddevalla för politiska uppdrag. Var vigselförrättare 2010 och tycker det är fantastiskt roligt att åter få möjlighet att få förena människor genom vigseln. 

E-post: louise.asenfors@uddevalla.se

Louise Åsenfors

Louise Åsenfors

Evy Gahnström (V)

Förskollärare med hjärtat hos barnen. Har varit vigselförrättare under många år och haft glädjen att dela denna speciella stund med många par. Telefon 076-769 61 02 
E-post: ewygahnstrom@gmail.com

Evy Gahnström

Evy Gahnström

Camilla Josefsson (M)

Sjuksköterska sedan många år tillbaka, arbetar numera som enhetschef. Är politiskt aktiv i kommunen sedan 2007, främst i socialnämnden men även andra uppdrag. Telefon 070-407 43 44.
E-post: camilla.josefsson@uddevalla.se

Camilla Josefsson

Camilla Josefsson

Lars Olsson (UP)

Glad 40+ undersköterska som gör sin första mandatperiod i Uddevalla. Har varit politiskt aktiv i många år. Född och uppvuxen i Lane-ryr, bor nu i Uddevalla. Har även hunnit att bo tolv år i Vänersborg. Möten med människor är bland de roligaste som finns, men även fotboll och rock n roll.

E-post: lars.olsson@uddevalla.se

Lars Olsson

Lars Olsson

Maud Hagelberg (C)

Tidigare arbetat som distriktssköterska och medicinskt ansvarig sjuksköterska. I dag en aktiv pensionär främst med inriktning mot bistånd i nordvästra Kenya och i stöttande av ett barnhem för gatupojkar i Kampala i Uganda.
E-post: maud.hagelberg@telia.co

Maud Hagelberg

Maud Hagelberg

Ralph Steen (L)

Tidigare arbetat som rektor och lärare på Agnebergsgymnasiet. Fil mag. i samhällsämnen. Har varit ordförande och andre vice ordförande i kommunfullmäktige. Intresserad av utbildnings och internationella frågor samt havet. 
E-post: ralph.steen@uddevalla.se

Ralph Steen

Ralph Steen

Magnus Jacobsson (KD)

Riksdagsledamot sedan 2018. Tidigare kommunalråd i Uddevalla.
E-post: magnus.jacobsson@icloud.com

Magnus Jacobsson

Magnus Jacobsson

Kjell Grönlund (MP)

Tidigare arbetat som psykolog och även varit aktiv inom politiken i Uddevalla. Har varit förste vice ordförande i kommunfullmäktige och barn och utbildningsnämnden. Var vigselförrättare mellan åren 2003 och 2006. Idag en aktiv pensionär.

E-post: kjell.gronlund@telia.com

Kjell Grönlund

Kjell Grönlund

Stefan Eliasson (SD)

Min första mandatperiod i alla bemärkelser. Jag kör mc,håller på med tävlingsskytte och jobbar som byggledare. Jag hoppas få dela mångas lyckliga dag i kärlekens tecken.

E-post: stefan.p.eliasson@uddevalla.se

Stefan Eliasson

Stefan Eliasson

Gunnar Klasson

En kulturpersonlighet, född 1945. F.d officer och arkivchef, som jobbat
många år på Bohusläns museum. Idag förvaltningsdirektör på Gustafsbergsstiftelsen. Uddevallahistoriker, Uddevallabloggare, sitter i flera styrelser bland annat Bohusläns museum och Hembygdsföreningen. Telefon 070-735 64 88
E-post: gunnar.klasson@gmail.com 

Gunnar Klasson

Gunnar Klasson

Carina Johansson

Förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen i Uddevalla kommun.

E-post: carina.r.johansson@uddevalla.se

Carina Johansson

Carina Johansson

Kontakt

Kontaktcenter Uddevalla kommun, +46 522‑69 60 00

kontaktcenter@uddevalla.se

 

Eller kontakta oss

Telefonikon

0522-69 60 00