Servicegrupp daglig verksamhet

Att ha sin dagliga verksamhet inom en servicegrupp innebär till exempel att deltagarna utövar olika former av service och tjänster.

Filmen nedan (ca 2 minuter) beskriver några av servicegrupperna och vad de gör på fagarna. Filmen är textad och syntolkad.

Servicegrupper daglig verksamhet

Nedan kan du läsa om några av våra verksamheter och vad vilka arbetsuppgifter som kan ingå

Daglig verksamhet Arbetskläder ligger på Rosenhälls vård och omsorgsboende. Gruppens uppdrag är att köpa in och dela ut arbetskläder till all socialtjänstens personal.

Under en arbetsdag möter vi och tar hand om många kunder som kommer för att prova, hämta ut och återlämna arbetskläder.

Exempel på arbetsuppgifter:

  • Packa upp kläder och lägga upp dom på hyllor
  • Räkna, vika o sortera kläder
  • Ta emot kunder
  • Klippa bort loggor från gamla kläder
  • Tvätta/ Städ

Café Rosen finns vid entréplan på Rosenhälls vård och omsorgsboende i Östra delen av Uddevalla. . Café Rosen är ett Café som riktar sig mot allmänheten men de flesta kunder som handlar hos oss är personal som arbetar I huset.

Arbetsuppgifterna består i huvudsak av smörgåsberedning och kassatjänst i kiosken. Försäljning görs av smörgåsar, kaffe, dricka, fikabröd, godis m.m.

Exempel på arbetsuppgifter:

  • Smörgåsberedning
  • Kassatjänst o kundbemötande
  • Bakning
  • Förbereda kaffevagnar vid beställning
  • Disk, städ o sophantering
  • Friskvård

 

Välkommen till Da Capo! Här säljs bättre begagnade kläder och second. Da Capo drivs av socialtjänsten i kommunen som en daglig verksamhet för personer med funktionsnedsättning. Arbetstagarna arbetar med att sköta kassan, prismärka varor och finnas tillhands för kunderna. Mer om Da Capo kan du läsa om du klickar på länken här

Hemmafixargruppen erbjuder kostnadsfri fallförebyggande hjälp till personer över 70 år. Vi har tillgång till en minibuss som möjliggör flera besök under en dag.

Exempel på arbetsuppgifer:

  • Byte av glödlampor
  • Sätta upp gardiner
  • Halksäkra mattor
  • Hjälp med sysslor som medför lyft och montering.

 

Myråsvägens dagliga verksamhet ligger på Dalaberg. Verksamheten består av tre grupper- Trasten, Vaktmästargruppen, Köksgruppen.

För gruppen Trasten har vi anpassat både lokalen och individ anpassat efter brukarens behov och den kognitiva förmågan. Här finns vattensäng och musiksäng.

Vaktmästargruppen ansvarar bl.a. för skötsel och uthyrning av gymnastiksal, gym och rehabiliteringsbassäng som också nyttjas av våra grupper. Vi har också ansvar för grönområden runt fastigheten.

Köksgruppen sköter bland annat verksamhetens tvätt, diskar samt förbereder inför lunch och fika.

Friskvård görs gemensamt en dag i veckan.

Exempel på arbetsuppgifter Trasten:

  • Anpassade uppgifter vid arbetsbänk. Exempel låd arbeten.
  • Sinnesstimulering i våra sinnesrum.
  • Anpassade arbetsuppgifter efter individförmåga. Exempel återvinning sysslor utformas på olika sätt.
  • Promenader

Exempel på arbetsuppgifter vaktmästargruppen:

  • Sophantering och återvinning för hela fastigheten.
  • Klippa gräsmattor, rensa ogräs, klippa buskar, kratta, plocka skräp, sopa och snöskottning runtom fastigheten.
  • Städ av omklädningsrum, korridorer, gemensamma utrymmen och toaletter.
  • Uppdrag utförs för olika skolor och gruppbostäder. Här hämtas återvinning och annat skräp
  • Röja i skogen och fälla träd.
  • Friskvård varje fredag då brukar vi bla spela någon bollsport eller köra något träningspass eller dans i gymnastiksalen för de som vill.

Exempel på Arbetsuppgifter Köksgruppen:

  • Bakning av bröd och kakor
  • Disk
  • Städning av lokalens ytor så som golven, korridor, toalett, diskrum mm.
  • Plocka upp leverans av matvaror
  • Tvätt av arbetskläder, handdukar och övrigt städmaterial.
  • Återvinning och sopsortering
  • Grovstäd av soprum

Rosenhälls vaktmästargrupp arbetar med sysslor/servicearbete gentemot många av verksamheterna som finns på Rosenhälls vård och omsorgsboende i Uddevalla. Vi utför planerade men också oplanerade sysslor inomhus men även trädgårdsarbete utomhus under vår och sommar.

I arbetet ingår lättare som lite tyngre uppgifter under en arbetsdag.

Exempel på arbetsuppgifter:

  • Sophantering
  • Återvinning
  • Köra ut inkommande gods
  • Posthantering
  • Diverse utearbeten

Förslag på sidor